Probiyotiklerin Yaşamımızdaki Önemi

5607

Probiyotiklerin Yaşamımızdaki Önemi

Bugünlerde probiyotik gıda, probiyotik gıda takviyesi, probiyotik besinler, probiyotik yoğurt, probiyotik ilaç, probiyotik takviye, probiyotik bakteriler, bağırsak probiyotiği vb. sözleri çok duymaya başladık.

Probiyotik ne demek önce oradan başlayalım. Probiyotik terimi “canlı için” (Latince “pro” ve “bios”) anlamına gelmektedir. Güncel araştırmalar ve kullanım alanlarına bağlı olarak probiyotikler, bağırsak mikroflorasını etkileyen veya immun sistemin durumunu değiştirerek yararlı etkilerini tetikleyen, insan ve hayvanlar tarafından tüketilen canlı mikroorganizmalar” olarak tanımlanmaktadır.(1) Bazı kaynaklarda probiyotikler “yeterli miktarda verildiğinde kişinin sağlığına faydalı mikroorganizmalar” olarak da tanımlanır. Bazı yayınlarda yararlı bakteriler olarak da yazılır.

İnsanlar kendi hücrelerinin nereyse 10 katı kadar (100 trilyon) faydalı bağırsak bakterisi ile ortak bir yaşam sürdürmektedir. 70 kg. lik bir insanın bağırsaklarında ağırlığının % 3-4 ü yani yaklaşık 2-3 kg. faydalı dost bakteri vardır. Faydalı bağırsak bakterileri yani probiyotikler çeşitli yararlarının yanında dış ortamdan gelen zehirli maddelerin kana geçmesini engelleyen koruyucu bir bağırsak tabakası oluştururlar. Bağırsaktaki sağlıklı bakteri dengesinin ( bağırsak florasının ) zararlı lehine değişmesi, yani bağırsaktaki mükemmel dengenin bozulması çok sayıda metabolik ve kalıcı hastalığa yol açar.

Probiyotik ile ilgili en çok sorulan sorular ve cevaplarını kısaca özetlemek istersek ;

*. Probiyotiklerin tarihçesi nedir :  

Kitab-ı Mukaddes’in Farsça olan bir versiyonunda Hz. İbrahim’in uzun yaşaması  fazla miktarda fermente süt ürünleri (yoğurt, süt, peynir vb) yemesine bağlanmıştır. (Genesis, yaradılış, tekvin”18:8)

MÖ 76 yılında Roma’nın ünlü tarihçisi Plinius ishal vakalarının tedavisinde fermente süt ürünlerinin kullanılmasını önermiştir. Afrika, Ortadoğu ve Kafkas toplumlarının süt, yoğurt,kefir ve peynir ürünlerini eski çağlardan beri tükettikleri bilinmektedir.

Nobel Tıp Ödülünü 1912 yılında alan Rus bilim insanı Élie Metchnikoff bilim dünyasında probiyotiklerin kaşifi kabul edilir.

Metchnikoff, yoğurt ve peynir gibi süt ürünlerinde bulunan ve asit yapan mikroorganizmaların yine bağırsaktaki hastalık yapan mikroorganizmaları nötralize ettiğini ortaya çıkarmış ve söylemiştir. Yine Metchnikoff, özellikle Bulgaristan ve Kafkasya’da yaşayan insanların uzun ömürlü olmasını probiyotik besinlerden zengin gıdaların fazla tüketilmesiyle açıklamıştır.

*. Probiyotik bakteri çeşitleri, probiyotik bakteri isimleri nelerdir :

En bilinen probiyotik bakteriler :

Lactobacillus Plantarum, Lactobacillus Reuteri, Lactobacillus Bulgaricus, Lactobacillus Rhamnosus, Bifidobacterium Longum, Bifidobacterium Bifidum sayılabilir.

*. Probiyotik gıdalar nelerdir , probiyotik gıdalar hangileridir  :

En bilinenleri anne sütü, yoğurt, kefir, lahana turşusu, sirke, boza ve tarhana’dır.

*. Probiyotik İlaç nedir, probiyotik ilaç ne işe yarar : 

Eğer beslenmeniz içerisinde yeterince probiyotik besinler yoksa, hazır gıdalar tüketiyorsanız ve stresli, hareketsiz bir yaşam şekliniz varsa vücudunuzda patojen bakterileri sevindiriyorsunuz, artırıyorsunuz demektir. Tabi ki yaşadığınız yerde sizin elinizde olmayan hava kirliliği, eksoz dumanı vb. koşulları da düşünürsek sağlıklı olmak ve kalmak oldukça zor olacaktır. Sağlığınızın bozulmaması için öncelikle probiyotik içeren besinleri tercih etmeniz ve bol miktarda tüketmeniz gerekmektedir. Yetmediği takdirde probiyotik ihtiyacını dışarıdan hazır olarak almak gerekebilir. Ancak alacağınız probiyotik desteğini seçerken mutlaka mide asidine dayanıklı olması, bağırsaklarınızda canlı ve aktif olarak ulaşması ve çoğalarak bağırsaklarda yerleşmesi önemlidir.

BACTOLAC Türkiye’de üretilen sıvı formda canlı/aktif “Lactobacillus Plantarum” içeren ilk ve tek probiyotik takviye edici gıdadır.

*. Probiyotikler kilo verdirir mi veya probiyotikler kilo aldırır mı :

Sizin hedefiniz kilo almak veya kilo vermek ise probiyotik bakteriler önemlidir. Sindiriminizi düzenleyip, yediğiniz besinleri daha verimli kullanmamızı sağlayarak kilo verirken bizi sağlıklı tutabilecekleri gibi, kilo alırken de daha fazla yemeği sindirmemiz için bize yardım edebilir ve kas gelişimi için besinleri daha verimli kullanmamızı sağlayabilirler.

Bu nedenle hedefiniz ne olursa olsun probiyotik bakteri yönünden zengin olan besinleri diyetinize dahil etmeniz sizin faydanızadır. Buna rağmen sindirim ve bağırsak problemleri yaşıyorsanız probiyotik takviyesi kullanabilirsiniz.

Kilo vermek ve yağ yakmaya direkt etkileri hakkında kesin konuşmak için daha fazla araştırma gerekse de bu bakterilerin bağırsak ve genel sağlığımız için önemi olduğu kesindir.

*. Probiyotik gıda ne demek, probiyotik gıdaların faydaları nelerdir :

Yukarıda bazılarının bilimsel isimlerini yazdığımız dost bakterilerin sonradan gıdalara ilave edilerek üretilen gıdalar denilebilir. En basiti evimizde yaptığımız yoğurt içeren, yoğurt ilave ettiğimiz gıdalar, sirke ilave ettiğimiz salatalar da probiyotik gıda sayılabilir. Bazı firmalar ürettikleri ürünlere probiyotik bakterileri katarak beslenme değerini artırmaktadır. Dikkat edilmesi gereken nokta konulan ürünün içinde bozulmadan kalabilmesi, aktifliğini sürdürülmesi olduğundan mutlaka son kullanma tarihine dikkat ederek tüketilmelidir.

*. Probiyotik takviye nedir, probiyotik takviyenin faydaları nelerdir :

Probiyotik takviye çeşitli firmaların yukarıda adı yazılan veya yazılmayan dost bakterileri laboratuvar ortamında üreterek çeşitli metodlarla tüketicilere ulaştırmasıdır. Birçok şirket yurtdışından ithal etmekte ve uyuyan modda ve kurutulmuş halde probiyotik mikrokapsül, probiyotik tablet veya probiyotik şase şeklinde satmaktadır.  Bu şekilde satılan ürünlerde birkaç çeşit bakteri olabilir. Bu bakterilerin mikroenkapsülasyon yöntemleri ile mide asidinin etkisinden kurtulup bağırsaklara ulaşması beklenir. Ancak bu şekilde satılanlarda bakteriler açığa çıkana kadar dışkı ile atılabilmekte veya orijinal formu bozulanlar olduysa, içilenin tamamının bağırsaklara yerleşmesi ve patojen bakterilerle savaşması canlı bakteri kadar başarılı olamayabilmektedir.

BACTOLAC PROBİYOTİK içildiği zaman ise zaten içeriğinde mide asidine dayanıklı canlı/aktif “lactabacillus plantarum” olduğundan bağırsaklara kadar azalmadan hatta çoğalarak, koloni oluşturarak gider, patojen bakterilerle savaşmaya başlar ve bağırsak florasına yerleşir. BACTOLAC probiyotik neden özeldir sorusunun cevabı da budur. O nedenle BACTOLAC probiyotik kullananların büyük çoğu üründen memnundur ve kullanmaya devam etmekte, başkalarına önermektedirler.

Özellikle tüm dünyada olan Covid-19 salgınıyla beraber probiyotiklerin önemi daha da artmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here