LACTOBACİLLUS PLANTARUM VEGANUS SUŞUNUN

İNSAN SAĞLIĞINA VE İNSAN GIDASINA UYGUN 

GIDA KORUYUCUSU OLARAK UYARLANMASI

Hazırlayan – Bactowarrior Yetkili Distribütörü : Turdam Ticaret

BM&CO Gıda LTD. tarafından TUBİTAK MAM işbirliği ile geliştirilen ve Ankara Üniversitesi Gıda Enstitüsü tarafından da insan tüketimine uygunluğu onaylanan  Türkiye’nin canlı ve aktif ilk ve tek sıvı içilebilir probiyotik gıda takviyesi “BACTOLAC”ı üreten firmamız,  kendi patentli üretimini yaptığı özel geliştirilmiş “lactobacillus plantarum” suşunu şeker kamışı melası ve “saccharomyces eksratları (cerevisiae / boulardi) ‘yi besi ortamı olarak kullanarak sıvı formda, endrüstriyel kullanım için geliştirmiş, çeşitli gıdalarda “organik koruyucu” haline getirmiştir.

“BACTOWARRIOR” markası ile endrüstriyel kullanıma sunulmuştur. Halen araştırma, geliştirme ve kontroller devam etmektedir.

             Bilindiği üzere probiyotik kültürler belli miktarlarda alındığında sağlık faydaları bilinen canlı mikroorganizmalardır.

Mide ve barsak sisteminin iyi çalışmasına yardımcı olurlar, bağışıklık sistemini güçlendirirler, bağırsak-beyin aksı etkileşimi düzenlerler, hormonal dengenin olmasına yardımcı olurlar.

Fermente gıdalarda değişik türevleri doğal olarak bulunabilirler.

Farklı Lactobacillus Plantarum suşları çok değişik sağlık faydaları ile ilişkilendirilmiştir. 

Dışkıda bulunan kısa zincirli yağ asidi miktarının artması, dışkıdaki enterobacteriacea sayılarında  altı kata kadar azalma, LDL kolestrol ve fibrinojende düşüş vb. (Johansson et al.1998; Kingamkono etal. 1999; Naruszewicz et al. 2002)

L. Plantarum Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi (EFSA)’nin güvenli olarak nitelendirilmiş türler (Qualified presumption of safety, QPS) listesinde belirlenen bakteriler arasındadır.

L. Plantarum’un uzun ve güvenli bir kullanım geçmişi bulunmaktadır.

Sıçan kanına damardan enjekte edilen  108 kobf L. plantarum 299v suşu 96 saat sonunda kan ve kalpte belirlenememiştir (Adawi et al. 2002).

Piyasada satılan işlenmiş ürünlerin % 30’undan fazlası fermente ürünlerdir. Gıdaların lezzetini, aromasını , dokusunu ,  görünüşünü, kokusunu ve bileşimini değiştirmektedirler. Besleyici değeri, sağlık faydasını ve kalitesini artırırlar, verimi artırarak ürün maliyetinin düşmesine vesile olmaktadırlar.

İstenmeyen mikroorganizmaların engellenmesi, uygun starterler seçilerek ürünlerin dayanıklılıklarının artırılması, ürünlerde kimyasal kullanımının minimize edilmesi de sağlanmaktadır.

BACTOWARRİOR gıdalarda belli bir oranda kullanıldığında küf, maya oluşumunu engeller, e.coli-koliform-enterobacteria vb. patojen bakterileri baskılar.

Raf ömrünü uzatmak için birçok gıdada kimyasal koruyucu kullanımına gerek kalmadan üretim yapılmasını sağlar.

Süt sektöründe başta peynir çeşitleri, yoğurt, tereyağı olmak üzere dondurma-sütlü tatlılar-krem şanti de, çikolata sektöründe özellikle fındık-fıstık vb. krema-ezmelerde, helva-şekerleme üretiminde  kullanılabilir. 

BACTOWARRİOR ürününün 2 farklı kullanım şekli ve amacı vardır ;

Bilindiği üzere Tarım ve Orman Bakanlığı “TGK Beslenme ve Sağlık Beyanları Yönetmeliği” ne göre bir ürünün “Probiyotikli Ürün” niteliği taşıması için ml.’da 1×10⁶ kob probiyotik bakteri oranı olması gerekmektedir.

Ürünümüz birçok gıdanın üretim sürecinde uygun koşullarda % 0,5 – 1 aralığında kullanıldığında bu oranı karşılar ve ürüne “PROBİYOTİKLİ” özellik kazandırır, ayrıca üründe yukarıda yazdığımız koruyucu etkiyi göstererek küf, maya oluşumunu engeller, e.coli-koliform-enterobacteria vb. patojen bakterileri baskılar.

% 0,2 – % 0,5 (binde 2 – 5) kullanıldığında ise gerekli bakteri oranı sağlanmasa da L. Plantarum’un savaşçı özelliği devreye girer, patojenleri baskılar ve üründe üstün bir koruyucu etki oluşur.

Ayrıca tüm laktik asit bakterilerinde olan emülgatif özellik BACTOWARRİOR’da daha da fazladır. Bu nedenle % 2-5 oranında daha fazla su tutulur. Daha az girdi ile aynı miktar üretim yapılabilir.

ÇEŞİTLİ ÜRÜNLERDEKİ KULLANIM ŞEKLİ VE MİKTARI

Fındık / Fıstık / Badem Kreması-Ezmesi Üretiminde Uygulama

KULLANIM : Üretimdeki plana göre proses tankındaki soğutma esnasında sıcaklık 50 °C altına düştüğünde BACTOWARRİOR ilave edilir ve karıştırmaya devam edilir.

SONUÇ : % 1 kullanıldığında “Probiyotikli Ürün” + koruyucu etki + emülgatif etki  

% 0,3-0,5  kullanıldığında koruyucu etki + emülgatif etki

Tüm Yumuşak Peynirler / Labne / Süzme Yoğurt Üretiminde Uygulama

KULLANIM :  Süt pastörize ve standartize edildikten sonra inkübasyon başlamadan önce uygun sıcaklıkta eklenen peynir kültürü/bakteri uygulamasından 5-10 dk. sonra BACTOWARRİOR ilave edilir ve karıştırmaya devam edilir.

SONUÇ : % 0,5 kullanıldığında “Probiyotikli Ürün” + koruyucu etki + emülgatif etki  

Teleme elde edildikten sonra süzme işleminde elde edilen alt su probiyotik özelliktedir. Bu su “ayran” üretiminde kullanılırsa “probiyotikli ayran” elde edilir.

Tereyağı Üretiminde Uygulama

KULLANIM :  Süt pastörize edilir, standartize edilir. Krema ayrılır, pastörize edilir. Uygun sıcaklıkta kültür/bakteri uygulamasından 5-10 dk. sonra BACTOWARRİOR ilave edilir ve karıştırılır. Tekniğine uygun olarak tereyağ makinesi ile işlem tamamlanır.

SONUÇ : % 0,5 kullanıldığında “Probiyotikli Ürün” + koruyucu etki + emülgatif etki 

Dondurma Üretiminde Uygulama

  

KULLANIM : Süt pastörize ve standartize edilir.  Dinlendirme tankı    sıcaklığı 36-45 °C iken   BACTOWARRİOR ilave edilir ve karıştırılır.

 SONUÇ :  % 1 kullanıldığında “Probiyotikli Ürün” + koruyucu etki + emülgatif etki

Helva Üretiminde Uygulama 

KULLANIM : Susam ve çöven otu ile tekniğine uygun üretim yapıldıktan sonra dolum/paketleme öncesi BACTOWARRİOR ilave edilir ve karışması sağlanır. ( sitrik asit ve pektin kullanılmaz )  

              SONUÇ :  % 0,5 kullanıldığında “Probiyotikli Ürün” + koruyucu etki + emülgatif etki.

BACTOWARRİOR   Probiyotik Canlı Bakteri

1 Litrelik özel kapalı ambalajdadır, soğuk zincir ile gönderimi yapılır.

Ambalajı açılmadan +4 °C / +6 °C arasında saklanmalı ve 5 gün içinde kullanılmalıdır.

Daha ayrıntılı bilgi için irtibat bilgileri :

Üretici   :   BM&Co Gıda Tarım Turizm Tic. San. Ltd. Şti. / www.bmco.com.tr            

Yetkili Distribütör :     TURDAM TİCARET /  M.Turgut YEŞİLIRMAK    

     Cep : 0505 858 55 11 

    www.turdamticaret.com

E-Mail : bilgi@turdamticaret.com 

E-Mail 2 : turdamticaret@gmail.com               

         Belgelerimiz :

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here